Farkı Yaratan Yetenektir

fark-yetenek-acar-baltas-grubu-makale

Yanlış veya yetersiz çalışanı eğitmek için çaba harcamaktansa, en başta doğru insanla yola çıkmak daha uygundur.

Farkı yaratan yetenektir. Yeteneği keşfedecek olan da insan kaynaklarının yönlendirdiği süreçte kararı verecek olan yönetici. Yanlış insanı seçip nasıl geliştireceğini düşünmek yerine, doğru insanı nasıl seçeceğini öğrenmek, işi kolaylaştırır. Bir işyerini çalışanların gözünde değerli kılan nedir? Bir şirket, piyasada var olan değerli işgücünü hangi özellikleriyle kendine çeker? Gallup’un 2500 işletme ve her düzeyde 80 bin yöneticiyle yaptığı bir araştırma, bir şirketi çalışanlarının gözünde değerli kılan özellikleri ortaya koymuştur.

Bu özellikler ağırlıklı olarak işyerinde çalışanlara sunulan gelişme imkânı üzerinde odaklanmaktadır. Ayrıca çalışanların gözünde şirketi değerli kılan, şu iki soruya verdikleri “evet” cevabıdır.

  1. En iyi yaptığım işi her gün yapabilme imkânım var mı?
  2. Şirketimin varoluş amacı veya misyonu, benim işimin önemli olduğunu bana hissettiriyor mu?

Başarılı sonuçlar için şirketin çalışanlarına sunduğu bu kültür, toprak niteliğindedir. Peki ya tohum? Uygun tohum nasıl bulunur?

Bir yönetici olarak düşününüz. En iyi elemanınız kim? Onu ‘iyi’ yapan nitelikler nelerdir? Bütün elemanlarınız onun gibi olsa, hedeflerinizi nereye taşırdınız? Bu kişi gibi çalışanları nasıl bulmalı, nereden bulmalı?

Sevgili okurlar, aşağıda sizi hedeflerinizin ötesine taşıyacak çalışanları seçmek için üç temel öneri bulacaksınız.

Yetenekli olanı seçin:

Geleneksel yaklaşımdan uzak durun; tecrübeye, zekâya ve hatta kararlılığa fazla önem vermeyin. İşin gerektirdiği zihinsel ve davranışsal niteliklerin özünü içeren yetenek öğretilemez, ancak geliştirilebilir. Bu nedenle, üstün başarı için kritik başarı faktörü yetenektir. Örneğin hizmet sektöründe bu faktör, duygusal emek vermeye yatkın olmaktır (Bkz. Tablo). Yanlış veya yetersiz çalışanı eğitmek için çaba harcamaktansa, en başta doğru insanla yola çıkmak daha uygundur. Yetenek yoksa var edilemez, ancak varsa besleyip geliştirilebilir.

Hizmet Sektöründe “kritik başarı faktörü”:

Duygusal Emek™
Duygusal emek™ durumun gerektirdiği duygusal tepkiyi vermektir
Müşteri ile yüz yüze yapılan görevlerin bir parçasıdır
Yatkın kişiler yüksek düzeyde sorumluluk ve duygusal uyum gösterir
İşleri ve kurumlarıyla özdeşleşirler
Yatkın olmayanlar duygularıyla başaçıkmakta zorlanır,
Stres ve baskı nedeniyle sağlık sorunları yaşarlar
Hizmet sektöründe başarı, duygusal emek vermeye yatkın kişileri seçmekle mümkündür

Çalışanın güçlü yanlarına odaklanın:

Japonların yaptığını yapın ve zayıf tarafları geliştirmek için zaman harcamaktansa, güçlü tarafların pekiştirilmesine çalışın. Zayıf taraflara odaklanırsanız, çok kere gerçekleşme şansı olmayan ve sonunda çalışanı mahcup duruma düşüren gelişim planlarıyla vakit kaybedersiniz. Hepimiz biliyoruz ki, insanlar başarılı oldukları işleri yaparken daha mutlu olurlar. İnsanlara bu şansı verin.

Herkese uygun olan pozisyonu bulun:

Her çalışanın şirket basamaklarında en üst noktaya çıkabileceği masalına inanmayın. Herkesin bir çapı ve kapasitesi vardır. Birçok şirkette olağan sayıldığı gibi insanları başarısız olacakları son noktaya kadar terfi ettirmekten kaçının. Böylece, daha sonra bu kişiyle sorunlarınızı nasıl çözeceğiniz veya bu kişiden nasıl kurtulacağınız konusunda kara kara düşünmekten de kurtulursunuz.

Yukarıda sözünü ettiğimiz üç temel öneriyi hayata geçirebilmek için, artık Türkiye’de de, geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılarak kendini kanıtlamış ve güvenle kullanılabilecek, özgün bir ölçüm aracı var: Hogan Kişilik Ölçümü. Bu ölçüm, iş dünyasının taleplerini göz önüne alan ve yeteneğin en temel bileşenleri olan kişilik ve karakter özelliklerini ayırt eden bilimsel bir ürün. Hogan Kişilik Ölçümü, bu nitelikleriyle de, yeteneği arayan kurumlar için benzersiz bir fırsattır.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Personova Kişilik Envanteri Testi