Baltaş Grubu’nun Kültürlerarası Farkındalık Çözümleri HR Dergi Expat Yönetim Zirvesi’ndeydi

expat-yonetimi-zirvesi-022013

7 Şubat 2013 tarihinde HR Dergi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Expat Yönetimi Zirvesi 2013’e Baltaş Grubu “Türk kültüründe Batılı yöneticiler, farklı kültürlerdeki Türk yöneticiler” başlıklı konuşmasıyla yer aldı.

Konuşmaya Türkiye’deki büyük futbol takımlarının yabancı antrenörlerinin hikayelerine yer vererek başlayan Prof. Dr. Acar Baltaş, Baltaş Grubu Eğitim Program Yöneticisi İdil Sevil ile konuşmasına devam etti. Konuşmanın genelinde; gittikçe küçülen dünyada çalışanların sadece farklı dili konuşan değil, farklı şekilde düşünen, farklı değerleri, inançları, beklentileri ve iş yapış şekilleri olan kişiler anlaşmak, problem çözmek, sonuç almak zorunda kaldığı da paylaşıldı. Ayrıca kültürün iletişim ve iş yapış şekline olan etkisinin ve kültürlerarası farklılıkların anlaşılması, bu ekiplerin başarısı açısından kritik olduğu belirtildi.

Konuşmada ayrıca kültürün, kişinin değerlerini, düşünce yapısını, kurduğu iletişimi, davranış modellerini şekillendirdiği ve kişinin kendi kültürü soluduğu hava gibi doğal olduğundan, ancak farklı kültürden gelenlerle iletişim kuran birey farklılıkların ve zıtlıkların farkına vardığı ifade edildi. Bu nedenle bu farklılıklarla başaçıkmaya, yaşanabilecek iletişim sorunlarını ve bunların çözüm yöntemlerini öngörmeye ve bu şekilde enerjinin işe yönelik kalmasını sağlamaya yardımcı olacağı dile getirildi.

Baltaş Grubu Kültürlerarası Farkındalık Semineri için tıklayınız.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.