Çalık Haber Dergisinde Acar Baltaş

calik-haber-dergisinde-acar-baltas

Bir elin nesi var, ekibin sesi var

Günümüzde bireysel beceriler, iş dünyasındaki sorunları aşmaya yetmiyor. Artık kişilerde aranan temel özelliklerin başında iyi bir ekip oyuncusu olmak geliyor. Prof. Dr. Acar Baltaş, ekip ruhunun nasıl oluşturulacağını ve ekip üyesi olmanın altın kurallarını açıklıyor.

Tarihte insanlar, çömlek yapıp, pazarlarda satarak kimseye ihtiyacı olmadan yaşar giderdi… Ancak günümüzde, en basit bir iş için bile başkalarına ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle sadece hayatımızı sürdürmek için değil, üretebilmek ve başarılı olmak için de işbirlikleri geliştiriyoruz. Artık bireysel beceriler, iş dünyasındaki sorunları aşmaya yetmiyor, aksine bireysel başarıların ödüllendirilmesi, rekabeti ve kurum performansını olumsuz etkiliyor. Bu sebeple, farklı bilgi, beceri ve bakış açılarına sahip insanlarla sinerji oluşturulmasını destekleyen yönetim anlayışları önem kazanıyor.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Prof. Dr. Acar Baltaş, ekip çalışmasına yatkınlığın iş dünyasında en çok aranan özelliklerin başında geldiğini belirtiyor. Baltaş, ekip çalışmasına yatkın kişilerin özelliklerini şöyle sıralıyor: “Yüksek duygusal enerjiye, hayata ve insanlara karşı olumlu bir bakış açısına, yüksek iç motivasyona ve iş bağlılığına sahiptirler. Değişime istek duyarlar ve yaptıkları işlerde başkalarını hesaba katarlar. Kişilik özellikleri içerisinde uzlaşılabilirlik ölçeği, ekip çalışmasına dair en net bilgiyi verir. Aynı şekilde kişinin iç uyumu, yani duygusal dengesi, olayları, durumları kişisel olarak algılayıp, algılamadığı ekip çalışmasına yatkınlığını belirler.” diye anlatıyor.

 

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Personova Kişilik Envanteri Testi