Gazete Vatan’da Acar Baltaş

gazetevatan-acar-baltas-heber-11.2017

Öğrenciler üç ay boyunca denizin, havuzun, güneşin, sokakların keyfini çıkardı. Ancak tatil sona erdi. Peki, şimdi ne olacak? Çocuklar okul hayatına nasıl adapte olacak?

Çocuğunuza 1 hafta süre tanıyın

2017-2018 eğitim yılı ilk ders zili devlet okulları için 18 Eylül günü çalacak. Birçok özel okul ise yarın açılıyor. Öğrenciler üç ay boyunca denizin, güneşin, sokakların keyfini çıkardı. İstedikleri saatte yatıp kalktı. Yemek düzenleri değişti. Oyun, tüm vakti kapladı. Ancak tatil sona erdi. Şimdi ne olacak? Özgürlüğe alışan çocuklar programlı okul hayatına nasıl adapte olacak? Bu geçişi yumuşatmak mümkün mü? Prof. Dr. Acar Baltaş okul dönemi başlangıcında öğrenci, veli ve öğretmenlere önerilerde bulundu..

Anne babalar, çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin 

Çocuğunuzu sadece başarısından dolayı değerli görmeyin, onu olduğu gibi kabul edin. Böylelikle öz saygısına yatırım yapmış olursunuz, başarısının devamlı olmasını ve iç huzura sahip olmasını sağlarsınız. Çünkü özsaygı, başkalarının değil, çocuğunuzun kendini nasıl gördüğünün sonucudur. Neyi yapabileceğini, nerede yetersiz olduğunu, başkalarının söylemesine gerek kalmadan kendisinin bilmesidir. Çocuğunuzun özsaygı gelişimine yatırım yapmak için onun neyi iyi yapacağını anlayın ve onu bu yönde geliştirerek içindeki potansiyeli performansa çevirin. Kendi özlemlerinizle çocuğunuzun sınırları arasında gerçekçi bir denge kurun. Çocuğunuzun yeni okul dönemine alışmasını sağlamak için, yazın kullandığı hakları keskin bir şekilde tek seferde elinden almayın, yavaş yavaş azaltın. Bu süreyi de çok uzun tutmayın, bir hafta ile sınırlandırın.

Öğretmenler, hayal gücünü harekete geçirin

Öğretmenin misyonu, öğrencilerinin onun şahsında değerleri görüp içselleştirmesidir. Amacınızı “dersinizi en iyi şekilde anlatmak” değil, “ülkenin geleceğini kuracak gençleri yetiştirmek” olarak belirlemelisiniz. İyi bir eğitim programı dört özelliğe sahiptir: Eğlendirir, değişiktir, hayal gücünü harekete geçirir ve sağlam bir mantıksal temele dayanır. Derslerinizde mümkün olduğu ölçüde bu özellikleri değerlendirmeye gayret edin. Eğlendirici bir ders öğrencileri uyanık tutar ve konudan kopmalarını engeller, hayal gücünü harekete geçirmek öğrencilerin dikkatini artırır, sağlam mantıksal temele oturtmak ise sınıfta konuşulanların hayatla bağlantısını kurmaktır.

Öğrenciler, 10kazanmak için öğrenin

12-16 yaş dönemi birikimin çok önemli olduğu yaşlardır. Sadece sınavı geçmek için öğrenilmemeli, öğrenme alışkanlığı kazanılmalı ve becerileri hayata taşımak yönündeki gayret devamlı kılınmalıdır. Bilgi düşünce üretmenize, zihinsel kalıplarınızı kırıp dünyaya daha esnek ve geniş açıdan bakmanıza olanak sağlar. İyi dinlemek ve not almak sadece eğitimin değil, hayat başarısının da temelidir. İyi bir dinleyici olmanın temel kuralı iyi not tutmak, iyi not tutmanın yolu da iyi bir dinleyici olmaktır. Not almanın size sağlayacağı iki büyük yarar vardır: Eğitimin temel şartı olan aktif katılımdır. Böylelikle uyanık kalmanız, dikkatinizi öğrendiğiniz konuda yoğunlaştırmanız mümkün olur. Not almanız ve aldığınız notları yeniden düzenlemeniz, eğitimin en büyük düşmanı olan unutmayı önler. Her gün öğrendiklerimizin yüzde 80’ini unuttuğumuz düşünüldüğünde, not tutmak unutma eğrinizi lehinize çevirir.

Prof. Dr. Acar Baltaş

Haberin olduğu siteye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
https://www.gazetevatan.com/cocugunuza-1-hafta-sure-taniyin-1101029-pazar-vatan/

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Personova Kişilik Envanteri Testi