Prof. Dr. Acar Baltaş, İkinci Ulusal Liderlik Sempozyumunda Liderliğin Serüveni Oturumunu Yönetti

hava-harp-okulu-022013

Hava Harp Okulu Komutanlığı 2nci Ulusal Liderlik Sempozyumu, Liderlik Serüveni ve 21inci Yüzyılda Liderlik konusunda, Hava Harp Okulu Komutanlığında yürütülen eğitim-öğretim faaliyetlerini desteklemek, Hava Harbiyelilerin liderlik konusunda tecrübelerini ve bilgi birikimlerini artırmak amacıyla 21-22 Mart 2013 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Sempozyumun ilk gününde Prof. Dr. Acar Baltaş, “Liderliğin Serüveni” başlığındaki oturuma başkanlık yaptı.

Prof. Dr. Acar Baltaş’ın “Liderliğin Serüveni” oturumunda, “Liderlikte Değişen Eğilimler” başlığıyla, günümüzde liderlikte değişen ve liderin anlam duygusu yaşatarak etki yaratmasında büyük katkısı olan aşağıdaki dört konuyu ele aldı.

  • Genelleyerek değil bireyselleştirerek yönetmek: Bilge yöneticiler birlikte çalıştıkları kişilerin güçlü yönlerini görüp, kurumun ihtiyaçları ile onların güçlü yönleri arasında ilişki kurmaya çalışırlar. Birlikte çalıştıkları kişilerin hayatta neye değer verdiklerini öğrenerek neyle motive olduklarını anlamaya çalışırlar. Birlikte çalıştıkları kişileri genelleyerek değil kişiselleştirerek yönetirler.
  • Şeffaf bir dünyada kendisi gibi olmak: Geçmişte bir liderin kapalı kapıların ardında oturup arada sırada kendini gösterip istediği yönde bir algı yaratması mümkündü. Oysa günümüz dünyasında bu nedenle bir lider söylediğini yapan, yaptığını söyleyen ve bunlara da samimiyetle inanan kişi olmak durumundadır. Bu nedenle kendisi gibi olması büyük önem taşımaktadır.
  • Etkiyi güçle değil anlam duygusuyla sağlamak: Günümüzde iş dünyasında liderliği güç kullanmadan hayata geçirmek bir erdem olarak algılanmaktadır. Bu da gün geçtikçe büyük ölçüde geçerli olan otokratik liderliğin yerini artık daha katılımcı ve işbirliği yanlısı, demokratik ve ikna edici özelliklere sahip liderliğe bırakmasına sebep olmaktadır. Başarı örneklerine bakıldığında çalışanlarda anlam duygusu yaratan liderlerin, “güç kullanan”değil, “gücü yokmuş gibi yöneten” liderler olduğu görülmektedir.
  • Konuşarak değil dinleyerek yol göstermek : Geçmişte bir liderden beklenen etkili konuşması, seçtiği güçlü kelimeler ve dile hakimiyetiyle karşısındakini ikna etmesi beklenirdi. Oysa günümüzde liderden beklenen doğru soruları sorması ve dinlemesidir. Böylece çağdaş lider, “doğruları söyleyen ve gösteren” değil, “bulduran ve söyleten” kişidir. Koçluk ve mentorluk gibi çağdaş yönetim kavramları bütünüyle bu anlayışa dayanır.

 

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Personova Kişilik Envanteri Testi