Yönetimin Yeni Stratejik Partneri : İnsan Kaynakları

ik-stratejik-partner-acar-baltas-grubu-makale

“Sayılabilir, olanı say,

ölçülebilir olanı ölç,
sayılamayanı sayılabilir hale getir,
ölçülemeyeni ölçülebilir hale getir.”

Galile

Yeni ekonominin kanı bilgidir. Bilgi geçmişte ekonomik sürecin bir parçasıyken, bugün kendisi durumuna gelmiştir. Yeni ekonomi eski ekonomiye kıyasla çok hafiftir. Örneğin Yahoo’nun piyasa değeri olan 64 milyar dolar, ABD’de tüm çelik endüstrisinin toplam değerinden daha yüksektir.

İletişim süreçleri içinde değer yaratmayan halkalar sistem dışına çıkmaktadır. Geçmişte, şirketlerde tabanla tavan arasında yedi olan kademenin ikiye, üçe inmesinin nedeni, günümüzdeki teknik iletişim olanaklarıdır.

Tekerleğin icadı uygarlık için ne anlama geliyorsa, “veri tabanı”nın kullanılması da aynı anlama gelmektedir. Ancak önemli olan bilginin varlığı değil (information), bunun kullanılır bilgi olmasıdır (knowledge). Şirketler için bunun önemi doğru kişinin, doğru zamanda, doğru maliyetle, doğru bilgiye ulaşmasıdır.

Bütün bu değerlendirmelerin hayata geçirilmesinin temel şartı ölçümdür. Tıpkı Galile‘nin yüzyıllar önce söylediği gibi: “Sayılabilir, olanı say, ölçülebilir olanı ölç, sayılamayanı sayılabilir hale getir, ölçülemeyeni ölçülebilir hale getir.”

Yaptığı işe farklılık katmayan bir kişi, ne kadar çok çalışırsa çalışsın, kendini işine ve şirketine ne kadar adarsa adasın, farkedilmeyecek ve dolayısıyla da kendi hak ettiğine inandığı ücreti alamayacaktır.

Yaptığı işe değer katmak, doğru işe doğru insanın alınmasına, performansın adil ve objektif bir biçimde ölçülmesine ve çalışanların geliştirilmesine bağlıdır. Bunun için de anahtar “İnsan Kaynakları”dır. Endüstri devrimini izleyen dönemde çalışan sayısı bir değerdi ve çalışanlar tekrara dayalı işler yaparak değer yaratırlardı. Bu dönemde, şirketlerde “personel müdürlüğü” vardı. Oysa bilgi ekonomisine geçişle birlikte, her bir çalışanın değer yaratmasının şirket performansını belirlediği günümüzde İnsan Kaynakları, rekabette ayakta kalmak için şirketlerin temel gücü durumuna gelmiştir. Bunu daha iyi organize edebildikleri ve uzun dönemli plan ve yatırım yapabildikleri için kurumsal şirketler, aile şirketlerine üstünlük sağlayabilmiştir.

Yeni ekonomi ile birlikte, bireysel yeteneklerle kurumsal hedefler arasında sağlam köprüler kurmak ve yeni ekonominin kurallarıyla uyumlu üretken ve olumlu bir çalışma iklimi yaratmak insan kaynaklarının temel görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır.

Sending
User Review
5 (1 vote)

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Personova Kişilik Envanteri Testi